niedziela, 31 maja 2015

Czy można mieć za dużo wykrojów do szycia?Kupowanie magazynów z wykrojami jest strasznie przyjemne. Poszłam sobie do miasta i wróciłam z naręczem archiwalnych Burd. I jedną aktualną. :)
Wracam dziś do pewnych rozważań z poprzedniej notki. Ile warto zapłacić za wykrój? Czy taki pojedynczy, pakowany w folię i gotowy do wycięcia jest tani czy drogi? Czy Burda z dziesięcioma wykrojami cudownie rozmnożonymi w dwadzieścia modeli jest tania? Trudno poza tym rozmawiać o tzw. opłacalności, kiedy wiadomo, że ani czas ani fizyczne możliwości nie pozwolą na ich pełne wykorzystanie. Czy ktokolwiek kiedykolwiek uszył WSZYSTKO z pojedynczego numeru Burdy? A jaki procent osób uszył więcej niż jeden model? Być może tylko promil szyjących odpowiedziałoby twierdząco. Niektórzy próbują z tym walczyć, ustalają, że każdego numeru coś uszyją i realizują zamiar, dopóki nie trafią na taką Burdę, w której nic nie odpowiada im gustom. Albo uszyją wtedy coś na siłę, albo złamią postanowienie. Tak czy siak kończą z wyrzutami sumienia.

Po co kupować tyle wykrojów? Wprawdzie nie zawsze płaci się za nie cenę regularną, można zdobyć je stosunkowo tanio na stoiskach z przecenioną prasą i w antykwariatach. Są też aukcje internetowe i portale z lokalnymi ogłoszeniowe, choć czasem oferty osób prywatnych mają niezbyt korzystne ceny. Kiedy byłam w Szwecji, tamtejsze secondhandy były prawdziwymi kopalniami skarbów - zawsze można było znaleźć w osobnym kąciku pudła z pojedynczymi wykrojami Burdy, Stil, Neue Mode, Simplicity, wszystko w doskonałym stanie, czasem nawet nieużywane. Jak tu się nie skusić, jeśli sztuka w przeliczeniu kosztowała 2-3zł? :)Po kilku wizytach miałam już niezłą kolekcję. Do dziś nieużywaną...
A może jednak lepiej nie próbować racjonalizować swojego hobby, jeśli tylko przynosi w ogólnych rozrachunku radość? Dziewczyny zza Wielkiej Wody nie mają dylematów. Powiększają swój szyciowy dobytek i wydaje się, że niezmiernie rzadko mają z tego powodu wyrzuty sumienia. Wyjaśniają to prosto - jeśli kupowanie przedmiotów związanych z hobby nie powoduje zapaści domowego budżetu, to czemu się ograniczać? Ekonomiczne podejście do życia nie zawsze jest właściwe. A granic własnego zdrowego rozsądku nie powinno się wyznaczać na podstawie opinii postronnych obserwatorów. Myślę, że każdy sam umie wyczuć ten moment, kiedy zebrane przedmioty zaczynają człowieka w jakiś sposób obezwładniać. Tak, opłacalność wykrojów kończy się, kiedy zaczynamy ową opłacalność rozważać przy każdej okazji. Na przykład późną nocą na blogu. ;)

Być może za jakiś czas wstanę rano i pomyślę, że wystarczy już gromadzenia. Ale póki co cieszy mnie moja kolekcja.


Koniec rozważań! Czy już wszyscy zauważyli, że spodnie typu dzwony znów stają się modne? Jesienią będzie ich zatrzęsienie, warto je uszyć, zanim zaczną w nim chodzić nawet dzieci w przedszkolu. ;)


Dzwony najlepsze w stylu retro, byle nie z bistoru* ;)

* - bistor - paskudna, poliestrowa tkanina z lat 70, która trwale popsuła poliestrowi opinię, choć swego czasu był na nią szał,o ile wiem. Nie gniotła się i to była jej jedyna zaleta. Moja mama miała kilka ubrań z bistoru, naprawdę nie ma czego wspominać... ;)))7 komentarzy :

 1. A może warto iść na kurs konstrukcji i kroju, zamiast wydawać pieniądze na gazety z wykrojami???
  pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Samodzielne wykonywanie wykrojów zajmuje dużo więcej czasu, niż przekopiowanie wykroju z gazety. Też jak się robi własne wykroje to zawsze trzeba je odszywać na próbę i sprawdzać czy wszystko dobrze leży, wprowadzać zmiany, to zajmuje bardzo dużo czasu. Ja sama konstruuję, ale to dlatego, że zwykłe wykroje nie są dla mnie dobre. I też sama nauczyłam sie konstrukcji, także nauczyć się konstrukcji można prawie bezkosztowo. :)

   Usuń
 2. Myślę, że kurs konstrukcji i gotowe wykroje nie przeszkadzają sobie zupełnie. ;) Czasem lepiej robić konstrukcję a czasem skorzystać z gotowca. Wszystko dla ludzi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem za tym aby samemu wykonywać konstrukcje ale też za tym aby posiadać kolekcję różnych wyrojów zawsze to dodatkowa wiedza o formach.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tych dobroci nigdy za wiele :) źróło inspiracji

  OdpowiedzUsuń
 5. W końcu mawiają, że od przybytku głowa nie boli ;))

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie można mieć za dużo! Pojęcie "za dużo" nie istnieje! ;-)
  Mam coś koło 120 Burd i jeszcze kilka Ann i to jest ciągle małooooooooo ;-) Ale może dlatego, że jeszcze mało potrafię uszyć i takich wykrojów dla świeżaka, a jeszcze żeby to nie były współczesne bezkształtne wory - niewiele spotykam. Albo mi się jeszcze wyobraźnia nie wygimnastykowała.

  OdpowiedzUsuń