sobota, 20 kwietnia 2013

Kolorowo, kwiatowo

Tego lata musi być kolorowo. Kwiaty, żywe barwy, jaskrawe, niemalże kiczowate zestawienia. Wyjęłam kilka tkanin z zapasów, ale nie mogłam powstrzymać się przed zamówieniem kilku kolejnych. Ach, te czerwienie, turkusy, błękity...

Żorżeta SANKO - na lazurowym tle rozrzucone różowo-rude kwiaty. Cienki, przejrzysty splot krepowy w całości z włókien wiskozowych. Wiskoza to świetny surowiec na lato. Wbrew obiegowej opinii potrafi dać więcej komfortu niż bawełna.


Czy do noszenia takiego wzoru nie potrzeba odwagi? Zobaczymy, czy ja ją mam. ;)


Łąka pełna kwiatów na czarnym tle, który ujmuje kolorystyczne rozpasanie w poważne, stateczne ramy. Jednak roślinność wciąż jest żywa, wije się, wysypuje z bukietu. Oto GULA, cienka, bawełniana popelina z 3-procentowym dodatkiem lycry. Turkusy i pomarańcze łapią oko.

GULA pochodzi z Włoch. Na zdjęciu poniżej towarzyszy jej tkanina bez nazwy, kupiona w zeszłym roku w szwedzkim domu towarowym Åhléns. Warto zwrócić uwagę, czym się różni wzornictwo szwedzkie od włoskiego. Po lewej widzimy z pozoru tę samą historię - kwiaty plus ciemny kontrapunkt. Jednak szwedzkie motywy są uporządkowane, uproszczone, bez większych szaleństw. Jak kwiaty starannie wybrane i wklejone do zielnika. Włoska tkanina z prawej to jakby synonim spontaniczności. :) Tak, temperament człowieka wpływa na jego twórczość, więc Szwed inaczej narysuje łąkę niż Włoch.
Przepiękny, cieniowany, ciepły róż na bawełnie z motywem paisley. Czyli tym razem mamy tu powiew Bliskiego i Środkowego Wschodu.
Dla uspokojenia w pogotowiu czeka duży kupon haftowanej bawełny w czystej bieli. Temat haftów u mnie wciąż żywy. :)
Czy wszystkie tkaniny wykorzystam, czy niektóre wrócą do pudełka i poczekają na lepsze czasy? Nie wiem. :) Ale samo patrzenie sprawia przyjemność.
No proszę, na ostatnim zdjęciu pokazała się jeszcze jedna tkanina. Biała w kwiatuszki, które w rzeczywistości są uszeregowanymi kropkami. To znów porządnicka Szwecja. :)


Miłego weekendu!
2 komentarze :

  1. Bawełna przepiękna. Mam to samo, patrzenie mi często w zupełności wystarcza:)

    OdpowiedzUsuń