poniedziałek, 3 października 2011

Tack och lov för IKEA! część II
Dzisiaj druga część spisu powszechnego projektantów współpracujących z IKEA (dla ciekawych: pierwsza część znajduje się tutaj). Ciężko czasem znaleźć dobre źródła informacji, często projektanci nie mają swoich stron lub strony dopiero się robią...


 • Beckhams College of Design, czyli zbiorowa gwiazda najnowszego katalogu na rok 2012. Na kilkudniowych warsztatach studenci powyższej szkoły tworzyli różnorodne motywy, które potem w całość poskładała Emma Jones. Efektem ich pracy są tkaniny MADDE, EDMA, GULLIVI, LILLIVI, JULITA i DURITA (oraz jeden wzór pościeli i jeden wzór zasłonki prysznicowej). Tradycyjnie zachęcam do zajrzenia na stronę szkoły, gdzie zamieszczono dużo zdjęć szkolnych projektów.

Kolekcja dla IKEA - zdjęcie pochodzi z Ikea.com

 • Inga Leo - współpracuje z IKEA od dwudziestu lat. Jest autorką tkanin ROSEMARIE, które już święci triumfy na polskich i zagranicznych blogach. Kępki róż na białym lub szarym tle najwidoczniej potrafią uderzyć w czułe struny dusz pań domu i domowych artystek. :) Prócz romantycznych tkanin projektuje romantyczną pościel (np. Emelina Knopp). Inga mieszka na południu Szwecji (miejscowość Eneryda) w zaadaptowanym na potrzeby mieszkalne budynku szkoły z 1935 roku (chciałabym zobaczyć te wnętrza!). Strony internetowej brak.

 • Océane Delain - studentka z Paryża, która z Ingą Leo współtworzyła kolekcję BENZY. Tkanina BENZY SKEPP (choć podpisana "design Ikea od Sweden") najprawdopodobniej jest właśnie jej autorstwa. Strony osobistej brak.

 • Emma Jones - specjalistka ds. rozwoju tekstyliów w IKEA. Wiele jej projektów można zobaczyć w sklepie - ostatnio seria BRITTEN i RENATE. To ona zebrała pomysły studentów Beckhams College i ujęła je w ramy kolekcji. Strony oczywiście brak. ;P

 • Helen Trast - na pewno wszyscy kojarzą jej tkaniny z serii FREDRIKA (kolejny blogowy hit!). Ciekawostka - jest absolwentką Beckhams College. :) Praktycznie od początku kariery pracuje dla Borås Wäfveri AB (szwedzkiej spółki akcyjnej skupiającej przedsiębiorstwa tekstylne) i stworzyła pod tym szyldem liczne kolekcje. Strona: http://helentrast.se/index.html

 • Malin Åkerblom - moja aktualna faworytka wśród projektantów. W 2010 ukończyła HDK (Högskolan för Design och Konsthantverk - wspominałam jakiś czas temu, że Kazuyo Nomura również jest absolwentką tej szkoły) i natychmiast podjęła pracę dla IKEA, czego efektem były najpierw tkaniny Gullan Blom i Gullan Frukt a obecnie wchodzą do sprzedaży SOLGERD i SOLRUN. Strony internetowej nie ma, natomiast linka do Facebooka nie podaję, gdyż jej profil jest zdecydowanie prywatny.

Tkanina SOLRUN. Czy nie kojarzy się wam ze słynnymi makami Marimekko?


Powyższa pościel to element dyplomu Malin. Piękna, architektoniczna... zdjęcie pochodzi ze strony HGK


 • Maria Åström - zaprojektowała tekstylia do serii Ikea Stockholm. Pracuje także dla szwedzkiego Ljungbergs - tu jej kolekcja, strony prywatnej brak. Aha, zgadnijcie, jaką szkołę skończyła? ;)

 • P. Amsell/B. Wesslander - Pia Amsell i Barbro Wesslander prowadzą studio w Sztokholmie. Obie panie brały udział w 2007r. w prestiżowej wystawie "17 Swedish designers – chez Pascale" ukazującej dorobek twórczy siedemnastu uznanych kobiet- projektantek. Strony internetowe: http://www.barbrowesslander.se/ oraz http://www.piaamsell.se/

 • Erika Pekkari - stworzyła m.in. tkaninę KATRIN (kolekcja wiosenna 2007r.) Strona internetowa: http://www.erikapekkari.se/

 • Nina Jobs - "one of the leading ladies of Swedish design", dla IKEA zaprojektowała m.in. tkaninę HEDVIG (kolekcja 2006 dostępna w 2007 roku). Strona internetowa: http://www.ninajobs.se/ • Na razie koniec. Ale myślę, że za jakiś czas powstanie trzecia część listy. :) Miłego oglądania!

  4 komentarze :

  1. Uwielbiałam tkaniny IKEA za ich niepowtarzalne wzornictwo i oczywiście za skład :) pure cotton ;)
   Obecnie coraz mniej mi się tam podoba - ta seria stworzona we współpracy ze studentami zupełnie mi nie leży! - i nadruków i tkanin (większość to bawełny z domieszkami lub płócienka bardzo marnej jakości, cienkie i rzadko tkane).
   Bawełna nie jest ekologiczna, ciekawe, czy z IKEA wyprze ją wiskoza??

   OdpowiedzUsuń
  2. Ale tkaniny z metra to nadal czyste bawełny, Sarita (ta organzowata) jest z poliestru, ale taką tkaninę ciężko byłoby zrobić z bawełny. Zresztą mam wrażenie, że niedługo jej nie będzie, chyba ja od jakiegoś czasu wyprzedają. A w innych działach tekstylnych poliester się zdarza, szczególnie mnie wkurza w prześcieradłach (ale na podszewki się nadaje ;P).
   Zgadzam się, że IKEA powolutku, po cichutku obniża jakość i wcale się nie zdziwię, jak bawełnę zastąpi wiskoza. :D
   A dzieła Malin Åkerblom wzięłabym wszystkie (nawet z syntetyków;))!

   OdpowiedzUsuń
  3. Znalazłam własnie zachwycającą tkaninę Malin Akerblom i mi lekko opadła szczęka :O
   http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/40197170/
   ciekawe jakiej jest grubości? cena bardzo przystępna...

   OdpowiedzUsuń
  4. To jest cienka tkanina, nie wiem, czy znasz tę sławną tkaninę w ptaszki z zeszłego roku, grubość jest na 90% taka sama. Jak na pościel.
   P.S. Ten wzór jest cudowny i w zasadzie nie mam pojęcia, czemu jeszcze jej nie mam. :>

   OdpowiedzUsuń