piątek, 17 czerwca 2011

Tajniki fabryki. ;) część 1Zorganizowanie pracy w fabryce włókienniczej wymagało zachodu. Choć uprzemysłowienie procesów przędzenia i tkania przyspieszyło produkcję gotowych wyrobów i obniżyło koszty, jednak obsługa maszyn nadal wymagała pracy ludzkich rąk.

Łatwo się domyślić, że prządka pracowała przy przędzarkach. Z przewijaczką być może byłby już większy problem, bo mniej osób kojarzy maszynę zwaną cewiarką.

Dzięki tacie szybko dowiedziałam się, czym w fabryce zajmuje się apreter. Apreter pracuje przy maszynie nakładającej apreturę - czyli różnego rodzaju środki uszlachetniające gotowy produkt włókienniczy, niwelujące na przykład gniotliwość, poprawiające kolor, zmniejszające podatność na brudzenie. Na marginesie, popularny krochmal to też apretura. :)

A kto pracował przy krosnach? Oczywiście tkacz. :) Ale nie tylko - było osobne stanowisko do nawlekania nici osnowy na nicielnicę. Zajmowała się tym osoba na stanowisku przewlekarki. Wbrew pozorom była to bardzo odpowiedzialna praca i wcale nie najłatwiejsza.

Patroniarz? Wprowadzał odpowiednio przygotowany rysunek wzoru na maszynę Jacquarda. Wyobraźmy sobie motyw o wymiarach metr na metr, złożony z maleńkich punktów. Każdy punkt odpowiada jednej igle na bębnie maszyny, która odpowiada za uniesienie nitki osnowy. Patroniarz przenosi wzór punkt po punkcie. Żmudna robota i oczywiście obciążona ryzykiem pomyłki.

A kim jest czyściarz? W łódzkim Dywilanie nie sprzątał zakładu, ale owszem, zajmował się czyszczeniem - uiglenia zgrzeblarek. Ostrzył również zgrzeblarkowe igły. Istniało również stanowisko starszego czyściarza, który zajmował się ustawianiem parametrów zgrzeblarek. Obie nazwy rzadko były używane - panowie nazywali byli o wiele wdzięczniej: był pucer i starszy pucer. :D

Tak, życie fabryki kryje wiele ciekawostek. ;)


P.S. Gorące podziękowania dla teścia za dzielenie się ogromna wiedzą... i plotkami z Dywilanu. :)
8 komentarzy :

 1. A czym zajmował się zwijacz? Czy to odpowiednik belowacza? Bardzo mi zależy-pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwijacz pewnie pracował na zwijarce :) Belowacz nawijał np. tkaninę na bele :) Nazwy stanowisk zazwyczaj pochodzą od maszyny, którą pracownik obsługiwał, lub są związane z czynnością, jaką wykonywał. :)

   Usuń
 2. Dziękuję za odpowiedź:)Nie wiem jak udowodnić w ZUS, że pracując na oddziale wykańczalni w fabryce tkanin meblowych na zwijarce, która jednoczesnie nawijała tkaninę na bele pracowałem w warunkach szkodliwych. W wykazie stanowisk nie ma zwijacza- jest belowacz.Czynności wykonywane przeze mnie odpowiadają stanowisku belowacza:)-czy to nie synonim wyrazu zwijacz? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niekoniecznie to synonim niestety. :( Bo może być na przykład zwijarka cewkowa (szpulkarka) i zwijacz przy niej pracujący nie będzie belowaczem a prędzej hmm... szpulkarzem? Belowacz z kolei na pewno pracuje przy prasie produkującej bele przędzy do dalszej obróbki. Mimo wszystko w tym przypadku ja bym próbowała w Zusie z belowaczem, bo przeróżnie to bywa. :/
   Poszukam jeszcze informacji i dam znać tutaj.

   Usuń
  2. Przeszukałam obowiązujące akty prawne i w sumie nie widzę powodu, żeby w tym konkretnym przypadku nie uznać, że zwijacz=belowacz.

   Usuń
  3. Z tym, że ja nie jestem prawnikiem, więc mogę źle interpretować przepisy, jednak z tego co wiem, sąd często uznaje racje pracownika, a ZUS nieraz potrafi odmówić całkowicie wbrew przepisom, więc ja bym walczyła o swoje.

   Usuń
 3. Bardzo dziękuję za informacje. Kompletuję dokumenty i zobaczę jak to się skończy. Jak będę załatwiony, to napiszę. Pozdrawiam serdecznie-
  zwijacz= belowacz?????

  OdpowiedzUsuń