wtorek, 12 kwietnia 2011

Newsy z ŁodziOd czterech lat organizowany jest Łódź Design Festival - Międzynarodowy Festiwal Designu. Impreza zdobyła już pewne uznanie w oczach zarówno fachowców, jak i zwykłej publiczności, z czego ogromnie się cieszę. Nie jest to oczywiście impreza na miarę mediolańską ;) ale warta jest zauważenia i odwiedzenia, bo w naszym kraju lepszej imprezy poświęconej designowi nie ma.

Ostatnio w łódzkiej prasie przewinęła się awantura o podział publicznych pieniędzy między lokalne festiwale, było trochę rozdzierania szat, trzaskania drzwiami i ostentacyjnego obrażania się na wszystkich i wszystko, czyli jednym słowem tradycyjny sposób politykowania dał znać o sobie... i w końcu zalęgła się w głowie (być może irracjonalna) wątpliwość, czy Łódź Design nie zniknie z terminarza podobnie jak zrobił to onegdaj Camerimage. Ale chyba tym razem kasandryczne wizje się nie spełnią, bo oto organizatorzy uchylili rąbka tajemnicy i wypuścili pierwsze informacje o nadchodzącej, jubileuszowej edycji. Otóż w tym roku wiodącym tematem będzie ZMIANA a tematem przeglądu szkół będzie TKANINA. :)

Jakkolwiek był czas, kiedy Łódź niejako wstydziła się swojej włókienniczej przeszłości, teraz powoli trend się odwraca, w czym i ja, na miarę sił i środków, z zapałem uczestniczę (pisząc powyższego bloga chociażby). Takim bardziej widocznym przełomem było przekształcenie zakładów Poznańskiego (za komuny nazywały się: Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Juliana Marchlewskiego:D) w fantastyczny kompleks Manufaktura. Jeśli ze starej przędzalni można zrobić czterogwiazdkowy hotel, to i z włókna można zrobić wdzięczne tworzywo do wszelakiej "trendy" sztuki. Co jest przecież dość oczywiste, ale ludzie lubią zapominać oczywistości :D

Tkanina jako motyw przewodni wystawy raduje mnie niezmiernie, bo to kolejny krok do przywrócenia Łodzi jej tekstylnej tożsamości i pokazania jej w zupełnie innej, "designerskiej" i nowoczesnej odsłonie. Jak to ładnie ujmują organizatorzy:

"Przywróćmy tkaninę Łodzi, niegdysiejszej stolicy przemysłu tekstylnego."


Może za jakiś czas zaowocuje to na przykład lepszym wyborem tkanin w sklepach? Z polskim nazwiskiem na metce? Bo chyba nie wystarczy nam jedynie Andropol produkujący dla IKEA. Nie, nie. :)

Tradycyjnie dla zainteresowanych link do artykułu na stronie festiwalu:
http://lodzdesign.com/2010/news/przeglad-szkol-lodz-design-festival-2011/


W tym roku Łódź Design Festival odbędzie się w terminie 20-30 października 2011. Koniecznie zapiszcie w kalendarzu. :)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz