W łódzkim Muzeum Sztuki mb2 na Ogrodowej zakończyła się w niedzielę retrospektywna wystawa prac Władysława Strzemińskiego "Powidoki życia". Strzemiński jest uważany za jednego z najwybitniejszych artystów polskich XX wieku - i jestem skłonna w to uwierzyć po obejrzeniu w ubiegłą sobotę jego dzieł. ;) Fantastyczne przeżycie estetyczne.
Najbardziej jest znany ze swej teorii unizmu (link rozwijający temat na końcu posta), jako twórca grafiki użytkowej (alfabet, "druk funkcjonalny", projekty okładek). Sławne są jego kompozycje, w których wykorzystuje stosunek liczb, tzw "złoty podział" - te są naprawdę warte obejrzenia, oko natychmiast wyczuwa harmonię wszystkich elementów obrazu. Jednak mnie najbardziej urzekły projekty tkanin. :) Owszem, obiło mi się o uszy, że Strzemiński działał również na tym polu, jednak zobaczenie prac było zaskoczeniem, również ze względu na ich urodę i ponadczasowość designu.
Zrobiłam zdjęcia, niestety w muzeum nie wolno używać flesha, więc jakość średnia.
Projekt poniżej został wydrukowany na jedwabiu w Doświadczalnej Pracowni Druków i Malowania na Tkaninie w Milanówku (rok 1949):
Jeszcze jeden projekt, tym razem papierowy:
I na koniec mój faworyt:
Niestety nie dotarłam do żadnych informacji, czy cokolwiek z powyższych prac trafiło do masowej produkcji, czy też raczej nie wyszło poza papier (i eksperymenty milanowskie). Wielka szkoda, że te tkaniny nie istnieją chyba nawet w powszechnej świadomości - wzornictwo po ponad 50 latach nadal zdecydowanie się broni i jest dowodem, że nie musielibyśmy sięgać poza granice kraju w poszukiwaniu pięknych materiałów...
Do poczytania:
- Biografia Strzemińskiego na Culture.pl
- Artykuł o unizmie, teorii malarstwa, której autorem był Strzemiński
- Wikipedia o złotym podziale - jeśli chce się projektować cokolwiek, to rzecz warta przyswojenia, złoty podział należy do podstaw teorii kompozycji :)
Witam, bardzo zależy mi na poznaniu nazw tkanin, które znajdują się powyżej (również projektu na papierze)Z góry dziękuję za odpowiedz.
OdpowiedzUsuńpozdrawiam
Sprawdziłam oryginalne zdjęcia - te tkaniny nie mają specjalnych nazw.
OdpowiedzUsuń